Działka budowlana – czy łatwiej ją kupić niż dom?

Wymarzyłeś sobie działkę pod miastem, przy lesie z piękną polaną, nad urokliwym stawem. Ba! Nawet znalazłeś takie miejsce.

Przyjeżdżasz obejrzeć dokładnie działkę i czar pryska. Znasz to? A może wybór działki budowlanej dopiero przed Tobą?

Przed przystąpieniem do szukania swojego własnego miejsca na ziemi pamiętaj, że większość ludzi kupuje działkę w innym miejscu niż wskazywały na to pierwotne plany. To założenie pomoże Ci zminimalizować poziom stresu podczas całego przebiegu zakupu 😊 Otwórz się na odmienne rozwiązania i różne lokalizacje.

Jedyne co musisz ściśle zaplanować to kryteria działki i maksymalną cenę, jaką jesteś w stanie za nią zapłacić. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie wcześniej wstępnego projektu domu – pozwoli to Tobie dopasować kształt i wymiary działki pod konkretny, wymarzony dom, który ma na niej stanąć. W kryteriach działki mieści się również dojazd. Przy wyborze idealnego miejsca pamiętaj o tym, że średnio 3x dziennie będziesz się musiał z niego/ do niego przetransportować. Co z mediami? Przyłączenie do wodociągów, kanalizacji i elektryczności to również główne kryteria, którymi powinieneś się kierować.

Kiedy zbierzesz już wszystkie zalety poszczególnych działek – zajmij się ich wadami. Tak, prawie każda działka ma jakieś wady. I jeśli chodzi o względy estetyczne to uwierz, że jest to najmniejszy problem. Wyobrażałeś sobie kiedyś, że przychodzą na jesień ulewy, a Twój podmokły ogród zamienia się w staw? Inna sytuacja, idziesz do urzędu dumnie trzymając w ręku dokumenty dotyczące budowy swojego długo wyczekiwanego domu, podchodzisz do odpowiedniego okienka, a tu się okazuje, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni na to nie pozwala. Jak to? Przecież powierzchnia działki jest odpowiednia?! Całkowita powierzchnia działki tak, ale powierzchnia zabudowy (procent działki, którą możemy zabudować) i powierzchnia biologicznie czynna (procent działki, który musi pozostać pokryty roślinnością) są to dwie różne sprawy, które trzeba sprawdzić jeszcze przed zakupem działki.

Punkt kolejny – odrolnienie. Część działek na sprzedaż ogłaszana jest jako „działka rolna z łatwą możliwością przekształcenia w działkę budowlaną”. Czy zawsze słowo „łatwo” ma takie samo znaczenie? Pamiętaj przed kupnem upewnić się o rzeczywistym jej statusie. W tym celu udaj się do urzędu i sprawdź status działki w ewidencji gruntów i budynków.

Do urzędu wybierz się również z dotychczasowym właścicielem gruntu po wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania dla konkretnej działki. Dlaczego? Bo może się okazać, że pewnego dnia przyjdzie do Ciebie pismo, w którym przeczytasz, że Twoja ulubiona część ogrodu przekształcona zostanie, w ramach służebności, na drogę dojazdową do sąsiedniej działki.

Jak sami widzicie, by zakupić idealną działkę pod swój wymarzony dom, trzeba być bardzo uważnym i rozważnym. Nie ciężko jest zagubić się w przepisach i pominąć wiele istotnych kwestii. Pamiętajcie, że skorzystanie z pomocy doświadczonego eksperta ds. nieruchomości jest gwarancją bezpiecznego przebiegu transakcji na każdym etapie jej trwania. Nie tylko zaoszczędzisz czas, ale przede wszystkim unikniesz stresu i niepotrzebnych komplikacji. Nasi eksperci, w każdym momencie zakupu działki, odpowiedzą na Twoje pytania i doradzą jak w najkorzystniejszy dla Ciebie sposób rozwiązać poruszane kwestie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.