Co wiesz na temat podatku od sprzedaży mieszkania?

Wydawać by się mogło, że kiedy sprzedajesz mieszkanie to szukasz nabywcy, negocjujesz z nim cenę, podpisujesz umowę i raz na zawsze żegnasz się z tym tematem.


Co na to Urząd Skarbowy? Pamiętasz, że przy sprzedaży nieruchomości musisz zapłacić podatek od tej transakcji? Ale wiesz, że nie musisz tego robić zawsze?

PIT-39 obowiązuje jedynie właścicieli mieszkań, którzy posiadają swoją nieruchomość od maksymalnie 5 lat. Po tym czasie sprzedaż nie jest opodatkowana.

Okres 5 lat liczymy od daty podpisania aktu notarialnego w przypadku nie tylko kupna mieszkania, ale również jego spadku, zamianie oraz darowiźnie.

Ile wynosi podatek? 19% przychodu ze sprzedaży mieszkania. Nie z ceny sprzedaży mieszkania, ale z kwoty, o którą właściciel się wzbogacił. Czyli jak kupiłeś mieszkanie za 400 tys zł, a sprzedałeś za 440 tys to jesteś zobowiązany do zapłacenia 19% z 40 tys = 7,6 tys

Co jeśli nasze mieszkanie otrzymaliśmy jako darowiznę albo spadek? Wtedy podatek nas nie obowiązuje.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.