Współwłasność – jak to rozwiązać?

Chcesz znieść współwłasność mieszkania? A może chciałbyś, żeby dom odziedziczony w spadku po najbliższych był tylko Twoją własnością? Chcecie podzielić działkę na kilka mniejszych i stać się właścicielami tylko poszczególnych?

Współwłasność definiuje się wtedy, gdy prawa własności do danego obiektu (w naszym przypadku mieszkania,domu lub działki) są jednakowo rozdzielone na kilku właścicieli. Prawa każdego z nich nie są regulowane wysokością udziałów, ale cały obiekt należy do każdego z właścicieli jednocześnie. W tym przypadku, jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi:

Jakie są możliwości rozwiązania współwłasności?

Odpowiedź jest prosta:

1. Notariusz
2. Sąd

Nie od razu jednak udajemy się do tych instytucji. Na początku konieczne jest racjonalne podejście do sprawy. W pierwszym etapie musimy się zastanowić co chcemy zrobić z nieruchomością/działką, która jest po części naszą własnością. Chcemy podzielić dom i mieszkać w jego jednej części? Czy może bardziej zależy nam na gotówce? Chcemy ‘wykroić’ część działki i mieć ją tylko dla siebie czy może chcemy wykupić od pozostałych współwłaścicieli całość?

Gdy już ustalimy na czym najbardziej nam zależy, sprawdzamy czy ta opcja jest fizycznie realna. Czasami może się zdarzyć, że nie da się rozsądnie podzielić mieszkania na pół. Musimy pamiętać też o Kodeksie Cywilnym, który reguluje i dopuszcza trzy możliwości zniesienie współwłasności:

✓ Podział fizyczny obiektu wspólnego.
✓ Przyznanie obiektu jednemu współwłaścicielowi.
✓ Podział cywilny = sprzedaż obiektu wspólnego.

Na tym etapie należy już wybrać właściwą drogę rozwiązania – notarialną lub sądową.

Notariusz – opcja szybsza, ale droższa. Wraz ze wszystkimi współwłaścicielami udajemy się do notariusza, sporządzamy akt notarialny, w którym zawieramy zasady podziału oraz wzajemne rozliczenia. Ta opcja jest zasadna tylko wtedy, gdy współwłaściciele są zgodni w temacie podziału.

Sąd – opcja tańsza, ale dłuższa. Opcja zasadna przede wszystkim wtedy, gdy między współwłaścicielami występuje konflikt w sprawie. Sąd, na drodze otwartego przewodu sądowego, może dokonać podziału mieszkania/domu/działki na trzy sposoby (zgodnie z wspomnianym wcześniej Kodeksem Cywilnym), czyli:

✓ Fizycznie podzielić obiekt na mniejsze części i rozdzielić je pomiędzy obecnych współwłaścicieli.
✓ Przyznać obiekt jednemu współwłaścicielowi lub współwłaścicielom i zobowiązać spłatę pozostałych.
✓ Sprzedać obiekt i podzielić zysk na wszystkich współwłaścicieli.

Jak we wszystkich sprawach nieruchomościowych i finansowych należy pamiętać o możliwości skorzystania z pomocy specjalistów w danej dziedzinie. Wykwalifikowany i nauczony doświadczeniem ekspert nieruchomościowy z najdokładniejszą precyzją wyjaśni poszczególne etapy całego procesu oraz posłuży radą prawną z zakresu współwłasności. Zaoszczędzi to nasz czas i energię, uchroni przed stresem i zapobiegnie popełnieniu błędu. Często biura nieruchomości współpracują ściśle z kancelariami notarialnymi i adwokackimi, przez co cała procedura odbywa się w zaufanym gronie specjalistów.