Cesja wierzytelności w nieruchomościach

Cesja wierzytelności w nieruchomościach – czy można na tym zarobić?

Co to takiego jest ‘cesja wierzytelności’? Cesja – od łacińskiego ‘cessio’ = ustąpienie

Jest to przeniesienie prawa do powstającej nieruchomości z cedenta (osoby sprzedającej) na cesjonariusza (osoby kupującej). Osobą trzecią w tej transakcji jest dłużnik (deweloper), który na mocy podpisanej umowy deweloperskiej przedwstępnej może przenieść prawa do nieruchomości na cesjonariusza. Z drugiej strony może też zastrzec sobie w umowie, że nie zgadza się na ewentualne przeprowadzenie cesji.

A teraz obrazowo 😊 To taka sytuacja, gdy pani Anna podpisała umowę przedwstępną z deweloperem na dane mieszkanie, ale w trakcie budowy nieruchomości postanowiła je sprzedać. Pani Anna jest w tym przypadku cedentem – wystawia mieszkanie na sprzedaż po cenie, jaką sama ustala. Pojawia się pan Robert, który jest zainteresowany kupnem tego mieszkania (staje się w tej sytuacji cesjonariuszem). Klienci ustalają szczegóły między sobą i informują dewelopera o chęci przeprowadzenia cesji. Wtedy wszyscy trzej – pani Anna, pan Robert i deweloper - udają się do notariusza, gdzie podpisują trójstronną umowę cesji. Deweloper nie rozwiązuje umowy z panią Anną, lecz prawa i obowiązki z niej wynikające zostają przeniesione prawnie na pana Roberta. W dalszym ciągu pan Robert (tak jak wcześniej pani Anna) nie ma danego mieszkania na własność, lecz posiada prawo do jego zakupu (co wynika z treści umowy deweloperskiej).

Ten rodzaj transakcji jest popularny w przypadku atrakcyjnych obiektów w pożądanej lokalizacji, kiedy obserwujemy wysoki popyt na daną nieruchomość, która jest w budowie. Cesje są więc dobrym pomysłem na inwestycję. Ale czy tylko? Cesje wierzytelności są też wyjściem dla osób, które znalazły się w ciężkiej sytuacji finansowej. Nie chcą lub nie mogą czekać do momentu, gdy otrzymają klucze do swojego mieszkania, więc szukają sposobu na ‘sprzedaż’ mieszkania, w które zainwestowali.

Czy potrzebuję zgody dewelopera na przeprowadzenie cesji?
Koniecznie przed podpisaniem umowy – przeczytaj ją dokładnie. To właśnie w umowie deweloperskiej powinna być informacja czy dany deweloper zgadza się na ten rodzaj transakcji.

Pamiętaj, że cesja, którą będziesz podpisywał, jest umową, którą deweloper podpisał już z cedentem – przejmujesz więc nie tylko prawa, ale też obowiązki z niej wynikające. Zwróć uwagę przede wszystkim na informacje o terminach płatności i terminach oddania mieszkania. Pamiętaj również, że cesję podpisuje się tylko i wyłącznie u notariusza, co jest swoistym zabezpieczeniem Twoich interesów.

Cesja jest korzystna zarówno dla cedenta jak i cesjonariusza, jednak, tak jak każda transakcja, niesie za sobą pewne ryzyko. Konieczne jest zrozumienie uregulowań wynikających z umowy, rzetelne sprawdzenie inwestycji danego dewelopera, opinii na jego temat oraz prawnych aspektów transakcji. Bezpiecznym i korzystnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura nieruchomości, a dokładniej z usług profesjonalnego pośrednika.