Mieszkanie bez granic – cd.

W poprzednim tygodniu pisaliśmy o tym, jak powinien być zaprojektowany budynek mieszkalny by osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogły bez problemu w nim zamieszkać*. Dzisiaj przyszła kolej na mieszkanie 😊

Zacznijmy od tego, że nie możemy natknąć się na żadne progi. Jeśli remontujemy gotowe już mieszkanie, a wysokości posadzek w poszczególnych pokojach się różnią – należy zamontować pochylnie. Przy każdej pochylni, która przeznaczona jest dla ruchu osób z niepełnosprawnościami, konieczne jest zainstalowanie obustronnych poręczy. Powinny być one zainstalowane na wysokości 0,75-0,9 m od płaszczyzny pochylni.

Co z łazienką? Tutaj istotną rolę odgrywa kabina prysznicowa. Jej rozmiar musi pozwolić na swobodne poruszanie się osób korzystających z wózka inwalidzkiego. Przepisy regulują, że powinna mieć min. 2,5 m2 powierzchni i 1,5 m szerokości. Należy pamiętać również o urządzeniach wspomagających, które umożliwią w sposób komfortowy korzystanie z kabiny natryskowej.

Przestrzeń manewrowa – również niezbędna w łazience, a jej wymiary powinny przekraczać rozmiar kwadratu o boku 1,5 m. Oprócz tego, że umywalka i ustęp powinny być zainstalowane na odpowiedniej wysokości, nie możemy zapominać o uchwytach. Tak jak pod kabiną prysznicową, tak przy wszystkich sprzętach użytkowania domowego nie powinno zabraknąć urządzeń wspomagających.

Otwieranie okien to, dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, naprawdę wyczyn. By nie budować kolejnych barier architektonicznych, należy zamontować urządzenia obsługujące okna. Pamiętajcie, że nie wystarczy ich zaprojektować, a należy umieścić je na wysokości nie wyższej niż 1,2 m od podłogi.

Według prawa każdy nowy budynek musi być dostosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Rynek nieruchomości coraz bardziej rozwija się pod względem otwartości oraz indywidualnego podejścia do klienta. Zauważamy znaczny wzrost liczby deweloperów, którzy coraz częściej koncentrują się na potrzebach osób z niepełnosprawnościami i tym samym już na starcie tworzą poczucie jedności i równości między mieszkańcami. Stwarza to bezcenne poczucie bezpieczeństwa dla każdego, a przecież dom=bezpieczeństwo.

*link do bloga → https://bbpartner.pl/pl/blog/121-osiedle-bez-granic-czesc-1