Najem okazjonalny – z czym to się je?

Jeśli Twój najemca przestanie płacić czynsz, a podpisaliście zwykłą umowę o najem – nie możesz „ot tak” wyrzucić go ze swojego mieszkania.

 

Jeśli jednak podpisaliście umowę o najem okazjonalny, a najemca sprawia uzasadnione problemy – Ty jako właściciel łatwo możesz przeprowadzić eksmisję uciążliwego lokatora.

Umowy najmu okazjonalnego odnoszą się tylko do lokali mieszkalnych, a korzystać z nich mogą wyłącznie osoby prywatne.

Dla najemcy cenny jest fakt, że wynajmujący nie ma prawa bez powodu wypowiedzieć umowy oraz musi stosować się do ściśle ustalonego terminu wypowiedzenia. Również jeśli chodzi o opłaty to, gdy nie zostały naruszone żadne paragrafy umowy, właściciel nie ma prawa pobierać innych opłat niż czynsz, media oraz pozostałe zawarte w umowie.

Dla wynajmującego wielką zaletą jest, że najemca musi wskazać lokal mieszkalny, do którego uda się gdy umowa najmu okazjonalnego zostanie rozwiązana lub wygaśnie. Jest to bardzo prosty i łatwy sposób na pozbycie się męczącego, niestosującego się do zapisów umowy lokatora. W przypadku zwykłego najmu właściciel sam musi zapewnić lokal socjalny, a cała procedura często nie uskutecznia wyroków eksmisyjnych.

Jednak nie można zapominać o dodatkowych sprawach, które trzeba załatwić przy podpisywaniu umowy najmu okazjonalnego ✍️

Najemca musi dostarczyć podpisane przez właściciela mieszkania (do którego potencjalnie przeprowadzi się po rozwiązaniu umowy) oświadczenie. Koniecznie musi ono zawierać dane mieszkania, dane osobowe właściciela oraz jego podpis.

Po podpisaniu umowy najemca udaje się do notariusza, by ten sporządził oświadczenie o dobrowolnym poddaniu egzekucji.

Brzmi groźnie? Tak naprawdę to bardzo korzystny zapis, bo w przypadku gdy dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji, właściciel ma przed sobą notarialne zobowiązanie najemcy do opuszczenia lokalu – oczywiście w wyznaczonym terminie 😊

Co dalej? Wynajmujący do dwóch tygodni po podpisaniu umowy musi zgłosić jej zawarcie do urzędu skarbowego. Co jeśli tego nie zrobi? Wtedy jego umowa stanie się zwykłą umową najmu.

📅 Umowa o najem okazjonalny jest umową na czas określony, w tym okres wynajmu nie może przekraczać 10 lat. To jednak nie stoi na przeszkodzie by po upływie tego czasu przedłużyć umowę.

Najem okazjonalny bezsprzecznie chroni właścicieli przed nietrafionymi najemcami, ale jest jednocześnie zawiłą formą wymagającą znacznie więcej zaangażowania obu stron.